System przewodowy

Zestaw obejmuje lampy ze światłem ksenonowym: sterująca i pośrednie.

Minimalna ilość lamp w zestawie wynosi 3, maksymalna 10 sztuk. Lampa sterująca, tzw. "matka" (pierwsza w fali - oznaczona cyfrą 1) posiada kabel długości 5 m z klipsami biegunowymi, łączący ją z akumulatorem. Każda z lamp pośrednich, tzw. "córka" ma kabel 15 m służący do połączenia z lampą ją poprzedzającą. Kolejność wzajemnego połączenia lamp pośrednich jest dowolna, także dowolną z lamp pośrednich podłącza się do lampy sterującej. Łańcuch błysków elektronicznych, biegnących od pierwszej do ostatniej lampy jest emitowany 24 h/dobę.

Poza światłem ksenonowym, wszystkie lampy mogą emitować słabe światło ciągłe, zaznaczające ich pozycję na drodze (na te światła nakłada się łańcuch "biegnących" błysków). W zależności od pozycji pracy włącznika zmierzchowego, znajdującego się w lampie sterującej, światło ciągłe może być emitowane 24 h/dobę (wyłączony włącznik) lub tylko w porze nocnej (włączony włącznik).

Lampy montuje się na tablicach kierujących z tw. sztucznego lub na profilu 40x40 mm. Specjalna śruba przechodząca przez obudowę lampy i konstrukcję tablicy zabezpiecza lampę przed kradzieżą.

Czas pracy fali świetlnej, 10-punktowej zasilanej z akumulatora 12V 88 Ah wynosi 59 godzin.

kierujace-przewodowe

System bezprzewodowy

Zestaw obejmuje lampy BAKOLIGHT-LED, w których wykorzystano superdiodę, emitującą światło o natężeniu 300 kandeli. Minimalna ilość lamp w zestawie wynosi 2, maksymalna 10 sztuk. Pozycja każdej lampy w łańcuchu jest pokazana przez numer naklejony na stronie frontowej. Zasada działania opiera się na odbiorze przez każdą lampę (posiadają odbiorniki fal długich) "sygnału czasu"- fali wysyłanej przez nadajnik znajdujący się w Mainflingen, niedaleko Frankfurtu nad Menem. Odbierany sygnał automatycznie synchronizuje lampy. Dodatkowo system synchronizacji jest stabilizowany przez oscylator kwarcowy, zamontowany w każdej z lamp.

Wyładowania atmosferyczne mogą spowodować chwilową przerwę w pracy fali, po czym następuje samoczynny powrót do normalnej emisji świateł. W zależności od ustawienia włączników fala pracuje 24 h/dobę lub tylko w porze nocnej. W przypadku obniżenia napięcia poniżej 4voltów, emisja świateł odbywa się co dwie sekundy, przez minimum 16 godzin (normalnie co jedną sekundę).

Olbrzymią zaletą fali jest długi czas pracy lamp, brak przewodów łączących poszczególne lampy (brak niebezpieczeństwa przerwy w pracy na skutek ich przecięcia), wyeliminowanie użycia akumulatora oraz stalowej skrzynki na akumulator.

kierujace-bezprzewodowe

System świateł awaryjnych

Zestaw podstawowy składa się z czterech jednostronnych lamp ksenonowych typu STAR-BLITZ, przy czym falę świetlną można wydłużyć o dowolną ilość lamp. Służy do szybkiego zabezpieczenia i kierowania ruchem na miejscach wypadków i zagrożeń. Synchronizacja zestawu odbywa się dzięki umieszczonym w każdej z lamp diodom emitującym/odbierającym promieniowanie podczerwone. Po włączeniu pierwszej lampy, pozostałe włączają się automatycznie i synchronizują (w tym momencie są ustawione jedna za drugą, w bezpośredniej styczności). Wyłączenie pierwszej lampy powoduje automatyczne wyłączenie pozostałych. Lampy wyposażone są w funkcję automatycznego ściemniania nocnego. Natężenie emitowanego światła wynosi: w dzień - 600 kandeli, w nocy - 300 kandeli.

Montowane za pomocą uchwytu na pachołku drogowym 500 mm - linia światła widoczna jest na wysokości oczu kierowcy.

Oferowana jako wyposażenie dodatkowe, skrzynka z tw. sztucznego gwarantuje wygodny transport lamp.

kierujace-ostrzegawcze